TÄVLINGSRESULTAT

 

VÄTTERNBRYTARNAS RESULTAT Vid SM 2016

Miranda Wågeland: J21V - Guld & J21H - Guld
Lovisa Wahlström: Senior+80V- Guld & Senior+80H - Guld
Thomas Lundgren: GrandMaster -75V - Guld & GrandMaster -75H - Guld
Thimy Lundgren: GrandMaster -90V - Guld & GrandMaster -90H - Guld
Ragnar Andersson: J18 -65V - Silver & J18 -65H - Silver
Martin Helge: Senior -80H - Brons & Senior -80H - Silver
James Olofsson: Master-90V - Fyra & Master -90H - Fyra
Dennis Widblom: Senior -65V - Nia & Senior -65H Tolva
Tobias Andersson: Senior -90V - Elva & Senior -90H - Elva

 

11 medaljer, 8 GULD, 2 SILVER och 1 BRONS -
Ett strålande resultat av våra brytare!!

Thomas "Totte" Lundgren utsågs även av Svensk Armsport till:
ÅRETS ELDSJÄL 2015 med motiveringen:
En fantastisk kombination av sportslig hängivenhet, elittänkande i sitt eget utövande,
och en utstrålning som aldrig låter oss glömma att han vet vad som är viktigt på riktigt.
Hela hans liv vittnar om att vilken dalgång man än vandrar i så behöver man  inget frukta.


 

Grattis Totte till Bronsmedaljen i högerklassen
och en fjärdeplats i vänsterklassen vid
EM i Bulgarien 2015
 Länk till Svenska resultaten dag 2
Länk till Svenska reultaten Dag 3
Länk till Svenska resultaten Dag 4
Länk till Totala resultaten  
Länk till Nations/Teampoäng  


 

SM i Vilhelmina 10-11/4 2015
Ragnar Andersson: J18V GULD och J18H SILVER
Melker Widblom: J21V SILVER och J21H SILVER
Thimy Lundgren: Master-90H GULD och Master -90V BRONS
Totte Lundgren: GrandMaster -75V GULD och GrandMaster -75H GULD
Senior -70H SILVER och Senior -70V Sexa
Anders Persson: Senior +110H BRONS
Lovisa Wahlström: Senior +80V SILVER och Senior +80H GULD
James Olofsson: Master -90V 5a och Master -90H 4a
Dennis Widblom: Senior -65V 7a och Senior -65H 15e plats
Björn Ström: Master -100H 5a

Tolv medaljer: 5 Guld, 5 Silver och 2 Brons
Ett resultat Vätternbrytarna kan vara stolta över!!

 

Flen Armfight Competition 2014

Dennis Widblom: SILVER + BRONS
James Olofsson: SILVER
Robin Lundgren: GULD
Lovisa Wahlström: SILVER + SILVER
Anders Persson: GULD +SILVER
Melker Lindén Widblom: SILVER

Ragnar Andersson och Jonny Franzén kämpade väl men utan pallplacering.


 

SM i Vimmerby  28-29 mars 2014
 

Emma Pihl: 1 GULD + 1 SILVER
Dennis Widblom: 1 BRONS
Peter Ekman: 2 GULD
Lovisa Wahlström: 2 GULD
Robin Lundgren: 1 SILVER
Sebastian Edoff: 1 GULD
James Olofsson: 1 BRONS
Totte Lundgren: 1 GULD + 1 SILVER + 1 BRONS
Thimy Lundgren: 1 GULD

Ragnar Andersson och Melker Widblom placerade sig straxt utanför medaljplats.


 

Resultat från Fritidsgårdsmästerskapen 2014

Lagtävlingen:

I fritidsgårdarnas inbördes lagtävling vann Västers fritidsgård,
Skolgårda
erövrade andraplatsen och fritidsgården Oasen blev klar trea.
Vätternbrytarna belönade vinnande fritidsgård  med
Vandringspriset 2014
+ 1000: - kr till ungdomarnas verksamhet.
Tvåan och Trean belönades med 500: - vardera.

 

Individuella resultat:

-65kg pojkar Vänster
1.  Ragnar Andersson
2.  Mahdi Karini
3.  Jonathan Rudberg

      -65kg pojkar Höger
1.  Ragnar Andersson
2.  Mahdi Karini
3.  Felix Nilsson

      +65kg pojkar Vänster
1.  David Tilly
        2.  Melker Widblom
3.  Landi Sleva

      +65kg pojkar Höger
1.  Melker Widblom
2.  Landi Sleva
3.  David Tilly

Overall Flickor Vänster
1.  Cassandra Karlsson
2.  Jennifer Andersson
3.  Amanda Rudberg

      Overall Flickor Höger
1.  Jennifer Andersson
2.  Amanda Rudberg
3.  Cassandra Karlsson
 


SM i Lycksele 2013 03 08 - 09

Dag 1 Vänster:

Lovisa Wahlström J21 +70kg - Guld
Peter Ekman Grandmaster -90kg - Guld
Erik Salomonsson Senior -55kg - Guld
Totte Lundgren Senior -65kg Guld
Per Wahlström Grandmaster +100kg - Guld
Emma Clark Senior -55kg - Silver
Robin Lundgren Senior -75kg - Brons
Dennis Widblom J21 -80kg - Brons
Thimy Lundgren Senior -80kg - Brons

Dag 2 Höger:

Lovisa Wahlström J21 +70kg - Guld
Thimy Lundgren Senior -80kg - Guld
Peter Ekman Grandmaster -90kg - Guld
Totte Lundgren Master -65kg - Guld
Per Wahlström Grandmaster +100kg - Guld
Lovisa Wahlström Senior +80kg - Silver
Emma Clark Senior -55kg - Silver
Erik Salomonsson Senior -60kg - Silver
Totte Lundgren Senior -65kg - Silver
Robin Lundgren Senior -75kg - Silver
 

James Olofsson, Björn Ström,
Anders Persson och Dennis Widblom
gjorde även mycket bra ifrån sig
och var nära att ta pallplaceringar i
flera andra klasser.

Nitton medaljer totalt

Mycket bra resultat under helgen där
Vätternbrytarna även krigade sig fram till en
MYCKET hedrande andraplats i Klubbtävlingen


 

Resultat från 24/11

Nordic Open Championship 2012

Thimy Lundgren
Master H -92kg: Guld

Tomas "Totte" Lundgren
Pro H -70kg: Silver
Pro V -70kg: Brons

Robin Lundgren
 Pro H -78kg: Silver

Lovisa Wahlström
Pro H +70kg: Silver
Pro V +70kg: Silver

Peter Ekman
 Master H -92kg: Brons

Felicia Granström
 Pro H -70kg: 5a
Pro V -70 V: 6a


Klicka på länkarna nedan för resultaten från SM i Motala 27-28/1 2012
Resultatlista     Lagresultat    Presslänkar
 
VM resultaten från Kazakhstan 2011: Dag 1  Dag 2  Dag 3  Dag 4 Klicka på länkarna
 

Resultat från
 BLOCKBRYTET
Lördagen den 5/11 2011

Robin Lundgren:
Pro -75 H Brons

Kim Mikkelsen:
Pro -95kg H Silver
Pro -95kg V Brons
(Kims första tävling som Vätternbrytare - med superresultat)

Övriga tävlande från Vätternbrytarna var:

Dennis Widblom,  James Olofsson, Thomas Lundgren och Jonathan Lundgren
som alla gjorde utmärkta resultat dock utanför pallplacering.
 


Lördagen den 24 / 9 hölls armbrytningstävlingentävlingen

 
Flen Armfight Competition
 
på Tobbes Amazon i Flen.
 
Vätternbrytarna deltog med en stark trupp som totalt kammade hem
11 medaljer i en stenhård internationell konkurrens.
Topp-brytare från länder som : Finland, Lettland, England och Belgien deltog
förutom gräddan av den Svenska eliten.
 
Satsningen på junior och ungdomssidan gav god utdelning med topp-placeringar för:
 Olle Fors, Harley Axén, Adam Johansson och Lovisa Wahlström.

Även de “gamla rävarna” rönte utmärkta placeringar där
 Tomas Lundgren och James Olofsson stod för starka insatser.

 
Harley Axén:
J –70 kg H Silver
Adam Johansson:
Sub J H Brons
Olle Fors:
Klass 1 –90 kg H Guld
Lovisa Wahlström:
J +59 kg V Guld + J +59 kg H Guld
Pro +66 kg V Brons + Pro +66 kg H Brons
Andreas Oscarsson:
Klass 1 +90 kg V Brons
James Olofsson:
Master +80 kg Brons
Tomas Lundgren:
Master – 78 kg H Guld + Master –78 kg V Silver

Dennis Widblom, Robin Lundgren, Jacob Nordsten, Gustav Olofsson,
Erik Kangas och Alexander Johansson gjorde även de starka insatser
men nådde i stenhård nationell och internationell konkurrens inte pallplats.


 


Resultat från Tävlingen Bagarns Minne i Nora 30/7 2011

 

James Olofsson Klass 1 +90kg V James Olofsson : Guld

Thimy Lundgren Pro -95kg H : Guld

Robin Lundgren Pro -78 H: Guld

Jacob Nordsten Klass 1 -75kg H Brons och Klass 1 -75kg V : Brons

Felicia Granström Klass1 -60kg V : Guld, Klass1 -60kg H Guld, Klass 1 +60kg H Guld och Klass 1 +60kg V Brons

Martin Willhelmsson J-75kg H Brons och J -75kg V Brons

Alexander Johansson J -75kg H Guld , J -75kg V Silver, Klass 1 -75kg H Silver

Lovisa Wahlström J+60kg H Guld och J +60kg V Guld

Deltog gjorde även Dennis Bengtsson, Andreas Oscarsson, Erik Kangas och Gustav Olofsson

vilka alla gjorde strålande insatser och rönte goda placeringar straxt utanför pallplats.


28/5 2011 hölls tävlingen smasharm

Vätternbrytarna representerade med 5 deltagare och lägrade 6 medaljer
 2 Guld3 Silver och 1 Brons,

Felicia Granström: Brons Klass1 Kvinnor öppen klass
Andreas Oskarsson:  Silver i både H & V Män klass1 +90kg
Alexander Johansson: Guld H J -75 kg
Joakim Gustavsson: Guld V J -75 kg, Silver H J -75 kg
Alicia Jarebäck: Femma J H +65 kg


SM 2011 i Eskilstuna blev på alla sätt en

STOR framgång för Vätternbrytarna

Resultaten som följer talar sitt tydliga språk

15 Medaljer under SM 2011 (9 Guld, 5 Silver och ett Brons)

 

Alicia Jarebäck Junior -55kg H&V Silver i båda armarna
Erik Salomonsson senior -55kg höger Guld samt senior -55kg vänster Guld
Harley Axén Junior -70kg Höger Guld
James Olofsson Master +100kg Höger Brons samt Vänster Silver.
Lovisa Wahlström Junior -70kg Guld i både höger och vänster klasserna samt
 Senior -70kg vänster Silver senior -70kg Höger Guld
Robin Lundgren senior -70kg höger Guld
Thimy Lundgren -100kg Höger Guld
Thomas ”Totte” Lundgren Master -80kg vänster Silver och Master -80kg höger Guld
Lovisa Wahlström efterträdde även Robin Lundgren som Årets Junior 2010


 

GOLDEN ARM 2011

Årets upplaga av Golden var en välbesökt tävling.
Det bjöds på hårdast möjliga motstånd då tävlings-
fältet var späckat av flera mästare / namnkunniga brytare från
ett flertal Europeiska länder.

Felicia granström:
Women +60 K1 L: Brons  R:5

Jakob Nordsten:
Men -75 K1  L: 4   R: 4

Olle Fors:
Men -90 K1 R: 10

Jesper Nielsen:
Men +90 K1 R:  7

Andreas Oscarsson:
Men +90 K1 R:  11

Robin Lundgren:
Men Pro -78 R:  4  (22 deltagare)

Även Thomas Lundgren och Alexander Johansson deltog
De rönte direkt hårdaste motstånd och blev oplacerade.
 


Lördagen den 9/10 2010

Vätternbrytarna deltog under helgen i Flen Armfighters Competition IV
på Amazon i Flen.
Tävlingen blev en av de mer välbesökta på länge med ett startfält som
väl kan mäta sig med större internationella tävlingar.
Lettland, Slovakien, England, Tyskland och fler länder
var representerade av ett flertal av sina bästa armbrytare.

Vätternbrytarna ställde upp med ca 10 deltagare
och resultaten lät inte vänta på sig.
 Bland annat blev Vätternbrytarna delad trea i lagtävlingen
(intjänade tävlingspoäng)efter arrangörsklubben Flen Armfighters(1)
och Team Stockholm Armwrestling (2)

Resultat:

Harley Axén:
  Brons i -70 kg V J
Guld -70 kg H J

Felicia Granström:
Silver i både H och V +60 kg klass1

Jesper Vang Nilsen:
Silver i Herrar N öppen klass

Thimy Lundgren:
Silver -94 kg Pro H

Lovisa Wahlström: 
Brons +67 kg J V
Guld +97 kg J H

Robin Lundgren, Emelie Johansson, Charlie Lindström, Erik Salomonsson,
Jonathan Lundgren, Dennis Bengtsson och Jakob Nordsten gjorde även de jättefina resultat
dock utan pallplaceringar.
 


Lördagen den 31 / 7

Resultat från Bagarns Minne i Nora
 

Emelie Johansson: Guld i klass 1 -60 kg H
Silver klass 1 -60kg V

Harley Axén: Silver -75 kg J H

Sebastian Edoff : Guld -75 kg J H
Guld -75 kg J V

Lovisa Wahlström : Silver +60 kg H J
Brons + 60 kg V J

Felicia Granström, Dennis Bengtsson,
Mikael Sjöstrand gjorde även de
bra ifrån sig men blev utan placeringar.


Helgen den 16 - 18 April hölls SM i Storuman
Vätternbrytarna representerades som klubb av :
James, Sebastian, Dennis, Felicia
Thimy, Robin, Lovisa och Pelle.

Resultat:

Thimy - Guld i Master -90kg H

Sebastian - Silver J -70kg V
                  Guld J -70kg H

Robin - Silver S -70kg H
Robin fick dessutom den mycket hedrande utmärkelsen
Årets Junior 2009 PGA att han dominerat
både som junior och även varit en maktfaktor
i den tuffa seniorklassen.

Lovisa - Silver i både Junior och Damer -70kg V
Guld i J -70kg H och Guld i Damer -70kg H

Felicia rönte tufft motstånd med Heidi Andersson
och Sara Bäckman i sina matcher.
Resultat - Två femteplaceringar

Dennis placerade sig som åtta i respektive J -65


Lördagen den 27 / 3 Hölls tävlingen Smasharms
på biografen i Skänninge.
Vätternbrytarnas tappra krigare
Dennis Bengtsson och Mikael Sjöstrand
var
klubbens enda men duktiga deltagare.

Dennis tog fjärdeplatserna i Höger / Vänster -70kg J
och Höger / Vänster +75kg J

Mikael tog bronset i  Vänster +75kg J och en femteplats
i Höger +75kg J


Lördagen den 20 / 2 hölls tävlingen
Golden Arm i Eskilstuna
Vätternbrytarna deltog trots snökaoset med tre brytare.
Nia, Lovisa och Robin.
Dennis, Harley, Sebastian och Henrik (Hempa) blev kvar
hemma PGA ymnigt snöfall och dåliga vägförhållanden.

Nia och Lovisa gjorde bra ifrån sig i tuffa klasser
och Robin säkrade Bronset i -70 kg H Endast slagen två gånger
av Freddy Gunnarsson .
Tvåan Ville Muttikainen fick i grundstegen se sig slagen
av Robin.


Lördagen/Söndagen 10-11/1 åkte Robin & Lovisa till London
för att delta i ArmWars Competition.
Robin vann utan problem sina sex matcher mot
Ted Wilson,
han tog också hem vinsten mot Chris Ham med 5-1
samt att det blev oavgjort mot Paul Waters.
Lovisas fighter avbröts efter tre enkla segrar mot Joanne Poole
eftersom en så ojämn fight inte ansågs sändbar på Eurosport.
Vätternbrytarna är stolta över Robin och Lovisas prestationer.


Söndagen den 3 / 1 2010 Höll våra vänner i
den kungliga huvudsatden Tävling / Storträning.
Thimy och Thomas Lundgren tävlade för Vätternbrytarna.
Thimy Erövrade guld i såväl -85kg H som +85kg H
Thomas tog med en hedrande silvermedalj i klassen -85kg H.
Vi som var tillresta vill tacka för en kul Tävling / träning.


Lördagen den 19 December hölls Skara Open på
Olins Kök o Bar i Skara.
Arrangerande klubb var Skövde Armsport.

Vätternbrytarnas Thimy Lundgren och Robin Lundgren
deltog i -90kg respektive -70kg.
Både Thimy och Robin visade sin klass och erövrade
GULD i sina respektive klasser.

 


12 December höll Flen sin årliga tävling.
Nytt för i år var att tävlingen gick både efter brottarförbundets
vikter och att poängen från Höger och Vänster klasserna
 räknades samman vid resultatberäkningen.

Robin Lundgren kämpade till sig GULD i
både J -69kg H/V. och J -76kg H/V.
I den tuffa Pro klassen kammade han även hem
ett MYCKET hedrande BRONS i -69kg H/V.

Lovisa Wahlström reste efter Lördagen hem med
en BRONS-pokal i Damernas J +63kg H/V
och även en fjärdeplats i Damernas Pro klass +63kg H/V

Sebastian Edoff visade att han är en av rikets tuffa
och pålitliga juniorer genom
 att ta hem BRONSET i J -69kg H/V

En efterlängtad comeback gjorde även James Olofsson
som visade att han är på rätt väg med träningen.
James gjorde flera bra matcher i den tyngsta klassen.


Helgen 5-6 December hölls den årliga Fitness-mässan vid Svenska Mässan iGöteborg

Vätternbrytarna bidrog med tävlingens två domare (Thimy och James) och två tävlande i
klasserna Herrar -70Kg höger och Herrar -70 Kg vänster.

Robin Lundgren erövrade Guldmedaljerna i båda klasserna och
Sebastian Edoff lade beslag på Silver i herrar -70 kg höger och
Bronsmedaljen i herrar -70 kg Vänster. Ett starkt resultat.


Vid tävlingen Blockbrytet som hölls i Gävle var det premiär för Vätternbrytarnas
Nia Rustamora som i sin allra första tävling knep en mycket hedrande fjärdeplats
i damernas novisklass + 60 kg höger
Mycket bra gick det också för Robin Lundgren som i herrarnas PRO-klass -75kg höger
placerade sig på en femteplats i en klass där större delen av Sverige eliten deltog.


Tävlingsresultat från NM Nordiska Mästerskapen 2009 som hölls i Eskilstuna.

Det var många deltagare från våra nordiska grannländer. Vätternbrytarna bidrog med fem deltagare :

 

Thimy Lundgren som tog Guld i klassen Master -80kg höger. 

Robin Lundgren som tog Guld i både Senior -70kg Höger och Junior -70kg Höger.  Robin erövrade även Silvermedaljen i klassen J -70kg vänster samt en hedrande bronspeng i klassen Senior -70kg vänster.

Tomas "Totte" Lundgren tog brons i master -80kg höger.

Sebastian Edoff tog hem två medaljer. en silver medalj i J -65 höger och brons i J -65kg vänster.

 Lovisa Wahlström skördade totalt fyra medaljer Silver i både Senior -80 höger och Silver i J -80kg höger samt Brons i klasserna Senior -80kg vänster och Brons i J -80kg vänster.

 

 Att vi som klubb fortsätter att skörda dessa framgångar är oerhört glädjande och visar att vi är på rätt väg med vår satsning - både som klubb och med vårt träningsupplägg.

 

Resultatlista NM 


Resultat VM i Porto Viro Italien 2009

Robin Lundgren  höger -70kg J : Femteplacering
Thimy Lundgren höger -80kg Master : Fjärdeplacering
Ryan Clark  höger -90kg : Fjärdeplacering
Emma Clark höger -55kg : Brons
Lovisa Wahlström höger -70kg J : Silver


   Resultat Trailer Trucking Pull:

Damer -60kg Vänster         Damer -60kg Höger
1.  Sara Nyberg                  1. Emma Clark
2.  Emma Clark                  2.  Sara Nyberg
3.  Clara Bohlin                  3.  Clara Bohlin

Damer +60kg Vänster:     Damer +60kg Höger:
1.  Felicia Rydstedt           1.  Felicia Rydstedt
2.  Clara Bohlin                2.  Clara Bohlin
3.  Mari Thysell                3.  Mari Thysell

Herrar -85kg Vänster:     Herrar -85kg Höger:
1.  Niklas Nannestad       1.  Daniel Åberg
2.  Daniel Åberg              2.  Niklas Nannestad
3.  Wiktor Carlsson         3.  Jimmy Wahlman

Herrar +85kg Vänster:    Herrar +85kg Höger:
1.  Erik Persson               1.  Tommi Kokkare
2.  Mattias Karlsson        2.  Johnny Fransén
3.  Ryan Clark                 3.  Erik Persson


- Rankingmatchen om niondeplatsen mellan Niklas Nannestad och Jimmy Wahlman vanns med två segrar av Niklas som därmed behåller sin plats på rankinglistan.